Objawy chorób Golden retrivera

Objawy chorób Golden retrivera

Istnieje wiele chorób Golden Retrievera, które mogą powodować charakterystyczne kombinacje objawów. Wiedza o tym, kiedy należy szukać pomocy weterynaryjnej jest bardzo ważna. Chociaż wiele z tych chorób ma charakter przejściowy, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z powszechnych problemów, które mogą wymagać natychmiastowej opieki weterynaryjnej. Poniżej przedstawiono kilka typowych objawów i ich przyczyny. Na ich podstawie możesz ustalić, czy Twój pies wymaga leczenia weterynaryjnego. Należy również wziąć pod uwagę wszelkie zmiany w zachowaniu psa lub jego diecie.

Dysplazja stawu łokciowego

Dysplazja stawu łokciowego jest bolesną, zwyrodnieniową chorobą łokcia, która powoduje ograniczenie zakresu ruchu u psów rasy Golden Retriever.

„Dysplazja stawu łokciowego jest spowodowana brakiem prawidłowego zamknięcia się płytki wzrostowej, co prowadzi do niestabilności stawu i stanu zapalnego” – pisze behawiorysta ze strony https://klubgonczypolski.pl/

Choroba ta często rozpoczyna się jako luźny fragment w obrębie stawu lub w wyniku nadmiernego obciążenia stawu. Nieleczona dysplazja stawu łokciowego może prowadzić do zapalenia stawów we wszystkich dotkniętych nią stawach. Objawy mogą być tak łagodne, jak okresowa kulawizna, lub tak poważne, jak inwalidztwo.

Rozszerzenie żołądka (volvulus)

Skręt żołądka jest jednym z najbardziej zauważalnych objawów rozszerzenia żołądka (GDV) u Golden Retrievera. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie badania weterynaryjnego, aby ustalić, czy jest to rzeczywista choroba, czy tylko objaw. Nieleczona choroba może być śmiertelna w ciągu kilku minut. W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Rak

Psy zazwyczaj zaczynają wykazywać oznaki raka w wieku około pięciu do sześciu lat, a prawdopodobieństwo zachorowania na ten rodzaj nowotworu jest wysokie. W rzeczywistości tę śmiertelną chorobę można zdiagnozować u psa w wieku zaledwie dwóch lat. Jeśli u Twojego psa wystąpią powyższe objawy, może on być już kandydatem do chemioterapii. Nowotwory u psów zwykle rozpoczynają się w śledzionie, ale mogą również zaatakować wątrobę, nerki, jamę ustną lub kości.

Z pewnością cię zainteresuje:   Czego nie mogą jeść Golden retrivery?

Zaćma

Istnieje wiele sposobów diagnozowania zaćmy u Golden Retrievera, ale okulista weterynaryjny może stwierdzić, czy Twój pies cierpi na zaćmę. Lekarz zbada zdolność psa do chodzenia, jego zdolność do skupiania się na przedmiotach oraz zewnętrzne zmiany w oku. Zaćma rozwija się w innej kolejności niż u ludzi i nie wszystkie przechodzą ten sam proces. Zaćma w początkowym stadium to bardzo mała chmurka w oku, która ma niewielki wpływ na widzenie. Regularne badania kontrolne pomogą wykryć początki zaćmy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Wczesne rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów jest kluczem do zapobiegania postępowi choroby w jej późniejszych stadiach. W celu wykrycia choroby stosuje się badanie fizykalne i narzędzia obrazowania. Lekarz weterynarii obserwuje wzorzec chodu psa i zwraca uwagę na wszelkie zmiany w zakresie ruchu stawów. W niektórych przypadkach lekarze weterynarii mogą również zaobserwować ścieranie się kości i chrząstek oraz zanik mięśni. W przypadku OA można zastosować różne metody leczenia, w tym fizykoterapię, zabiegi rehabilitacyjne i chirurgiczne usunięcie.

Niedoczynność tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy u psa obejmują przyrost masy ciała, matową sierść i łuski na skórze. Pies może wykazywać nietolerancję na zimno i lenistwo. Mogą również wystąpić infekcje uszu i skóry, a serce może zwolnić. Ponadto u psa mogą wystąpić drgawki, problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi oraz bezpłodność.

Chłoniak

Psy mogą wykazywać objawy chłoniaka w różnych miejscach, w tym na klatce piersiowej, brzuchu i ramionach. W wielu przypadkach chłoniak powoduje obrzęk węzłów chłonnych, który jest bezbolesny i niepozorny. Jeśli choroba nie zostanie w porę wykryta, objawy mogą się nasilić, a pies może stracić na wadze i doświadczyć problemów trawiennych. Na ogół pies z chłoniakiem umiera w ciągu trzech do czterech tygodni.Równie ciekawe: