Czym jest reakcja napadowa Golden retrivera

Czym jest reakcja napadowa Golden retrivera

Przyczyną tego stanu mogą być różne schorzenia, w tym choroba Vom Willebranda i podzastawkowe zwężenie aorty. Jeśli uważasz, że Twój Golden Retriever może cierpieć na to zaburzenie, możesz poddać zwierzę badaniom, aby wykluczyć inne schorzenia, takie jak alergie, otyłość lub alergie pokarmowe. Ponadto, istnieje kilka możliwych przyczyn napadowej reakcji Golden Retrievera, o których możesz przeczytać w tym artykule.

Choroba von Willebranda (Vom Willebrand’s Disease)

Pies cierpiący na chorobę von Willebranda jest narażony na ryzyko wystąpienia nadmiernego krwawienia. To zaburzenie krzepnięcia krwi jest spowodowane brakiem czynnika von Willebranda, substancji obecnej w ludzkich płytkach krwi, która jest odpowiedzialna za stabilizację czynnika VIII. Jest to spowodowane niedoborem tego białka, które uniemożliwia zlepianie się płytek krwi. Jeśli ta wada występuje u Twojego Golden Retrievera, będzie on prawdopodobnie doświadczał nadmiernego krwawienia.

Choroba ta występuje najczęściej u golden retrieverów, ale nie jest znane lekarstwo na nią. Łagodniejsze postacie choroby nie powodują poważnych objawów, ale cięższe przypadki mogą wymagać częstych transfuzji krwi. W międzyczasie pies musi być ściśle monitorowany pod kątem krwawień, nawet jeśli są one niewielkie. Krew może również wyciekać do nosa, narządów płciowych i innych części ciała psa.

Podzastawkowe zwężenie aorty

Lekarz weterynarii może wykryć podzastawkowe zwężenie aorty na podstawie szmerów w sercu. Łagodne przypadki tego schorzenia mogą nie być zauważalne aż do osiągnięcia przez psa wieku około sześciu do dwunastu miesięcy. Bardziej zaawansowane przypadki tego schorzenia mogą dawać objawy niewydolności serca, takie jak kaszel, duszności, omdlenia i senność. Wszystkie te objawy związane są z niezdolnością serca do prawidłowego krążenia krwi.

Dokładne przyczyny powstawania podzastawkowego zwężenia aorty są niejasne, ale u niektórych psów może ono wystąpić nawet wtedy, gdy nie występują u nich żadne objawy. Nieleczone podzastawkowe zwężenie aorty może prowadzić do senności, szmerów w sercu, a nawet nagłej śmierci. Chociaż nie jest znane lekarstwo na tę chorobę, można ją leczyć za pomocą terapii wspomagających i leków uzupełniających.

Z pewnością cię zainteresuje:   Jak nazwać samca Golden retrivera?

Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe u Golden Retrieverów są złożonym problemem medycznym. Chociaż inne rasy psów również są podatne na to schorzenie, to jednak w ich przypadku jest ono bardziej prawdopodobne. Przyczyna powstawania alergii pokarmowych u psów nie jest znana, ale do czynników wywołujących alergię należą soja, kurczak, wołowina, pszenica i jaja. Objawy alergii pokarmowej u psów rasy Golden mogą się różnić w zależności od rodzaju pokarmu, dlatego często konieczna jest zmiana diety w celu ustalenia przyczyny.

Goldeny mogą również cierpieć na pchle zapalenie skóry. Wysypka zazwyczaj objawia się jako czerwona grudka, która następnie przekształca się w skorupiastą wysypkę. Może to powodować infekcje uszu, a nadmierne drapanie i pocieranie, które towarzyszy wysypce, może prowadzić do infekcji bakteryjnych lub drożdżakowych. Objawy pchlego zapalenia skóry różnią się u poszczególnych psów, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu wykluczenia innych przyczyn.

Otyłość

Przyczyna napadowej reakcji Golden Retrievera na otyłość pozostaje nieznana. Przyczyną tego schorzenia są mutacje genetyczne w genie TTC8, które prowadzą do różnych fenotypów nerek. Istnieje jednak korelacja pomiędzy genem TTC8 a otyłością. W niniejszym artykule przeanalizowano możliwość występowania BBS w wyniku otyłości oraz mechanizmy leżące u jej podłoża. Omówiono możliwe przyczyny i sposoby leczenia tego schorzenia, a także niektóre powikłania.

Choroba ta dotyka jednego na trzech golden retrieverów. W jednym przypadku badano parę rodzeństwa golden retrieverów od momentu postawienia diagnozy do eutanazji. Następnie przeprowadzono sekcje zwłok. Samiec miał 6 lat i jeden miesiąc, a samica była o 3 miesiące starsza. Oba psy były homozygotyczne dla allelu TTC8delA. Dodatkowo pobrano próbki tkanek od pięciu psów, które nie były dotknięte tą chorobą, oraz od dwóch psów, które poddano eutanazji z przyczyn niezwiązanych z badaniami.

Równie ciekawe: