Golden retriever krótkowłosy - choroby

Golden retriever krótkowłosy – choroby

W rasie golden retriever krótkowłosy występuje wiele chorób, takich jak mięsak kościopochodny, osteochondroza dysekans, padaczka i niedoczynność tarczycy. Choroby te mogą być śmiertelne dla Twojego zwierzęcia i powinny być natychmiast leczone. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj nasze artykuły na temat tych chorób. Choroby te są na tyle poważne, że wymagają operacji, ale istnieją zabiegi profilaktyczne, które możesz wykonać w domu.

Niedoczynność tarczycy

Lekarz weterynarii najpierw zdiagnozuje niedoczynność tarczycy u Twojego psa, badając gruczoł tarczowy i wykonując serię testów mierzących poziom hormonów. Badania te mogą być szeroko zakrojone, ponieważ istnieją inne schorzenia, które mogą imitować objawy niedoczynności tarczycy. Lekarz weterynarii zaleci również psu karmę wydawaną na receptę, która została opracowana specjalnie z myślą o potrzebach związanych z tym schorzeniem. Może ona zawierać mniej tłuszczu lub mniej kalorii niż karmy komercyjne dla psów.

Chociaż dokładny sposób dziedziczenia niedoczynności tarczycy nie jest znany, pewną rolę mogą odgrywać czynniki genetyczne i środowiskowe. Przed rozmnażaniem psa dotkniętego tą chorobą należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli pies ma bliskiego krewnego, który ma niedoczynność tarczycy, należy unikać rozmnażania tego psa. Niedoczynność tarczycy jest istotnym problemem w dobrostanie Golden retrieverów i potencjalni hodowcy powinni brać to pod uwagę przy wyborze zwierząt do hodowli.

Hemangiosarcoma

Chociaż nie ma ostatecznego testu na obecność mięsaka naczynioruchowego, regularne badania krwi są dobrym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu. Badania krwi mogą również pomóc przewidzieć prawdopodobieństwo nawrotu choroby u psów, u których nastąpiła remisja. Wczesne wykrycie guza może również pomóc w wydłużeniu okresu remisji i zapobiec zagrażającym życiu epizodom krwawienia. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas badania Twojego krótkowłosego golden retrievera w kierunku mięsaka naczynioruchowego.

Chociaż hemangiosarcoma nie atakuje samej śledziony, może rozprzestrzeniać się na inne organy, w tym serce. Śledziona nie jest niezbędnym narządem, ale pełni ważne funkcje w układzie krwionośnym i węzłach chłonnych. Ponadto guzy w śledzionie mają tendencję do pękania i obfitego krwawienia. Ponieważ masa jest niedostępna, lekarze weterynarii mogą nie być w stanie stwierdzić, czy komórki nowotworowe rozprzestrzeniły się na inne narządy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (Osteochondrosis Dissecans)

Osteochondroza jest chorobą zwyrodnieniową kości, która dotyka wielu stawów u młodych psów. Skutkiem choroby jest pogrubienie chrząstki na końcach kości, ubytki w powierzchni chrząstki i ból. Psy dotknięte chorobą mogą również wykazywać objawy zapalenia stawów, a lekarze weterynarii mogą przepisać leki lub przeprowadzić zabieg chirurgiczny, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Leczenie osteochondrozy ma na celu usunięcie bolesnych płatów chrząstki i przywrócenie prawidłowych kształtów wyściółki stawów. Dostępne jest także leczenie zachowawcze, choć jest mało prawdopodobne, by przyniosło ono pożądane rezultaty. W leczeniu objawów osteochondrozy stosuje się leki przeciwbólowe, takie jak leki z grupy NLPZ i opiaty nie będące lekami narkotycznymi.

Epilepsja

Aby zdiagnozować padaczkę u golden retrievera krótkowłosego, pies musi spełniać określone kryteria. Właściciel musi zgłosić brak prawdopodobnej przyczyny napadów, a pies musi być w wieku od sześciu miesięcy do siedmiu lat. Napady mogą być uogólnione lub ogniskowe. Napady mogą wystąpić w każdym wieku, ale średnia wieku wynosiła 2,2 roku. W większości przypadków pierwszy napad pojawia się u psów w wieku od dwóch do pięciu miesięcy.

Z pewnością cię zainteresuje:   Opieka nad 6-cio miesięcznym Golden retriverem

Niektóre przyczyny napadów u psów tej rasy obejmują problemy metaboliczne, urazy i guzy mózgu. Padaczka pierwotna nie ma jednak znanej przyczyny i może prowadzić do śmierci. Golden Retrievery są szczególnie podatne na ataki spowodowane guzami mózgu. Leczenie napadów padaczkowych obejmuje zwykle podawanie leków przez całe życie, w tym okresowe badania krwi w celu monitorowania efektów ubocznych. Chociaż krótkotrwałe skutki napadów zwykle nie zagrażają życiu, jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma padaczkę, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza.

Alergie

Alergie u krótkowłosego golden retrievera mogą łamać serce, ale są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować objawy alergii u swojego pupila. Na początek powinieneś unikać narażania swojego pupila na kontakt z produktami, na które jest uczulony. Do takich pokarmów należą wołowina, jagnięcina i ryby. Ponadto powinieneś obserwować swojego psa pod kątem nowych reakcji. Ponadto powinieneś ograniczyć do minimum narażenie psa na czynniki środowiskowe. Kurz i pleśń należą do powszechnych alergenów, na które Twój pies może być wrażliwy. Jeśli w Twoim domu panuje wilgotny klimat, rozważ zakup osuszacza powietrza, aby obniżyć poziom wilgotności.

Najczęstszą przyczyną alergii u psów jest pokarm. Większość psów jest uczulona na białko i zboża. Inne powszechne alergeny domowe to pleśń, kurz, a nawet dym papierosowy. Jako pies wychodzący na zewnątrz, Goldeny są narażone na wiele alergenów występujących w środowisku naturalnym. Środki czystości, perfumy i tkaniny to inne częste przyczyny alergii u goldenów. Ważne jest, aby pamiętać, że alergie u psa można łatwo leczyć, jeśli zostaną wcześnie rozpoznane.

Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawów biodrowych jest powszechna u niektórych ras, inne są na nią bardziej podatne. Naukowcy od dawna podejrzewają, że ma to podłoże genetyczne. Chociaż nie jest znany gen odpowiedzialny za to schorzenie, od dziesięcioleci podejmowane są próby jego wykrycia. Na razie najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie. Oto kilka wskazówek, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby u Twojego psa. Wiedz, kiedy należy zwrócić się do lekarza weterynarii i pamiętaj: dysplazja stawu biodrowego jest chorobą uleczalną.

Pierwsze objawy dysplazji stawów biodrowych to sztywny lub kulawy chód psa. Utrudnia to chodzenie, bieganie, skakanie lub wchodzenie po schodach. U niektórych psów dotkniętych tą chorobą może również wystąpić kulawizna tylnych kończyn. Jeśli objawy te utrzymują się, mogą mieć inną przyczynę. Pies cierpiący na dysplazję stawów biodrowych może być bojaźliwy, agresywny lub mieć ograniczony zakres ruchu.

Równie ciekawe: