Czym charakteryzuje się chesapeake bay retriever

Czym charakteryzuje się chesapeake bay retriever

Jeśli planujesz zakup psa rasy Chesapeake Bay Retriever, ważne jest, abyś przed podjęciem decyzji poznał kilka istotnych szczegółów dotyczących tej rasy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są cechy charakterystyczne tej rasy, wielkość, kolor i temperament. Kiedy już poznasz te aspekty, możesz rozpocząć proces poszukiwania odpowiedniego psa Chesapeake Bay Retriever dla swojego domu. Ten artykuł zawiera ogólne informacje na temat tej rasy.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z metamorfoza-hodowla.pl

Charakterystyka rasy

Chesapeake Bay Retriever jest psem średniej wielkości o charakterystycznym zarysie i tłustej, falistej sierści. Pomimo swojej wielkości pies ten dość dobrze wtapia się w stawy we wschodnim Marylandzie i na Środkowym Zachodzie. Jego ciało jest nieco dłuższe niż wysokość w kłębie, a przednie łapy są równej długości co głębokość. Sierść chesapeake’a jest tłusta i falista, z gęstym podszerstkiem. Jego uszy są małe i osadzone wysoko.

Chesapeake Bay Retriever może być wspaniałym zwierzęciem rodzinnym. Dobrze czuje się w zorganizowanym środowisku i jest doskonałym towarzyszem do joggingu. Jest niezwykle kochany i czuły, doskonale dogaduje się z dziećmi. Jest wiernym towarzyszem i chętnie przytula się do członków rodziny, kiedy potrzebują oni czułości. Chesapeake Bay Retriever doskonale nadaje się dla aktywnych rodzin, z aktywnymi dziećmi i starszymi dorosłymi.

Kolory

Chesapeake Bay Retriever ma uderzający kontur. Ma małe, opadające uszy, długą, szeroką kufę i naturalny ogon, który zwisa w dół lub do góry. Jego długość jest nieco mniejsza niż wysokość w kłębie, a przednie łapy są mniej więcej tej samej długości. Sierść jest gęsta i tłusta, z falistymi oznaczeniami, które odpowiadają odcieniom środowiska pracy psa.

Chesapeake Bay Retriever jest naturalnie brązowy lub w innym kolorze, który pasuje do jego otoczenia. Jeśli na ciele nad dużą łopatką pojawią się białe plamki, nie są one karane. Chessie może mieć honorowe blizny na ciele. Ogólnie rzecz biorąc, nie będzie karany za białą łatę powyżej łokcia. Jego długa, gęsta sierść pomaga mu pływać i tropić ptaki.

Wielkość

Chesapeake Bay Retriever jest nieco dłuższy niż wysoki, a przednie łapy powinny stanowić około połowy jego całkowitej długości. Linia górna jest lekko nachylona ku górze i ku dołowi, a grzbiet i zad są szerokie i mocne. Kończyny tylne znajdują się nieco wyżej niż w kłębie, a żebra są dobrze zaokrąglone i głębokie. Niezależnie od typu umaszczenia, Chesapeake Bay jest średniej wielkości.

Chesapeake Bay Retriever ma wyjątkowo wyjątkową sierść. Ta podwójna sierść jest wodoodporna i przypomina futro roślin i zwierząt zamieszkujących zatokę. Jego skóra jest opalona lub koloru piaskowego, a sierść jest gęsta, tłusta i krótka. Sierść jest wodoodporna, a niewielkie upierzenie jest w porządku. Wynika to z faktu, że Chesapeake jest wykorzystywany głównie do polowań w stanach Maryland i Virginia.

Z pewnością cię zainteresuje:   Dlaczego warto kupić Golden retrivera?

Temperament

Chesapeake Bay Retriever jest małym, aktywnym psem o dużej ilości energii. Te energiczne psy potrzebują codziennego ruchu, ale nie są przesadnie aktywne. Idealne są długie spacery. Z psami tej rasy można również uprawiać psie sporty. Lubią też pływać i chętnie odzyskują pływające zabawki. Dobrze reagują na szkolenie oparte na nagradzaniu. Ten typ psa najlepiej nadaje się do domu z podwórkiem, na którym jest dużo miejsca do ćwiczeń.

Chociaż pies ten jest doskonałym wyborem dla rodziny z małymi dziećmi, nie jest odpowiedni dla osób posiadających duże podwórko. Ta duża rasa psów nie radzi sobie dobrze w mieszkaniach lub z innymi zwierzętami. Ponieważ są one niezwykle niezależne, trudno im żyć w domu z wieloma innymi zwierzętami, w tym z kotami i małymi psami. Osoby posiadające dzieci mogą nie poradzić sobie z terytorialnym charakterem Chesapeake Bay.

Cechy

Chesapeake Bay Retriever to pies niezwykle wszechstronny i doskonale nadający się do sportów wodnych. Jego przodkami były nowofundlandy, które zostały uratowane z tonącego statku u wybrzeży Maryland. Psy te okazały się odporne i wytrzymałe, co pozwoliło im wejść do zimnej wody i kontynuować pływanie. Obecnie rasa ta stała się ważnym elementem wielu sportów wodnych i zajęć rodzinnych.

Ta inteligentna rasa psów jest zdolna do szybkiego uczenia się i wymaga dużej ilości ruchu. Wielu treserów uważało, że szkolenie psów tej rasy jest trudne, ponieważ wymagają one większej dyscypliny fizycznej. Najnowsze badania wykazały jednak, że przy konsekwentnym szkoleniu i zabawie Chesapeake Bay Retriever będzie lubił swoją pracę. W przeciwieństwie do wielu innych ras, psy te nie mają złego temperamentu. Są oddane i chronią swoją rodzinę i przyjaciół, a ich średnia długość życia wynosi od 10 do 12 lat.

Pochodzenie

Początki rasy Chesapeake Bay retriever sięgają wczesnych lat XIX wieku, kiedy to myśliwi potrzebowali psa kochającego wodę i cechującego się dużą wytrzymałością. Rasa powstała z połączenia różnych ras o specyficznych cechach, takich jak długa, tłusta sierść i głęboka, szeroka klatka piersiowa. Psy te miały również silne nogi i pajęcze łapy, dzięki którym mogły dobrze pływać w mroźnych wodach.

Chociaż nazwa psa pochodzi od miejsca jego pochodzenia, jego rodowód jest w dużej mierze niejasny. Dopiero w 1877 r. rasa została uznana za jedną z trzech odmian Chesapeake Bay Ducking Dog. Co ciekawe, na obu brzegach zatoki pojawiły się szczenięta, które okazały się zaskakująco sprawne w zwijaniu się z wody, co nadało rasie jej charakterystyczny wygląd.

Równie ciekawe: