Golden retriever krótkowłosy – opis rasy

Shorthair golden retriever jest typem rasy Chesapeake Bay retriever. Umaszczenie tego typu jest czarne, co jest wynikiem mutacji genów recesywnych. Golden retriever ma podwójną warstwę sierści: gładką, błyszczącą sierść zewnętrzną i miękki, jedwabisty podszerstek. Ze względu na tę podwójną sierść golden retriever krótkowłosy ma naturalnie niższą temperaturę ciała niż jego odpowiednik.

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z klubchowchow.pl

Krótkowłosy golden retriever

Krótkowłosy golden retriever jest najmniejszym z trzech typów golden retrieverów. Są bardzo inteligentne, uwielbiają pracować i dobrze dogadują się z innymi psami i dziećmi. Jako rasa, Goldeny są doskonałymi psami służbowymi i mają wspaniały temperament. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej rasie! Możesz znaleźć krótkowłose wersje Goldenów na sprzedaż i zobaczyć, jak wyglądają na żywo. Jeśli nie jesteś pewien, który typ goldena jest dla Ciebie najlepszy, zacznij od przeczytania poniższego opisu.

Goldeny są uważane za psy o umiarkowanej sierści w miesiącach wiosennych i letnich, natomiast jesienią i wiosną sierść jest bardzo obfita. Aby zapobiec plątaniu się sierści, konieczne jest codzienne szczotkowanie, a kąpiele – co najmniej dwa razy w roku. Goldeny są również podatne na infekcje uszu i powinny być kąpane co najmniej raz w miesiącu. Goldeny potrzebują zdrowej diety i dużej ilości ruchu. Goldeny lubią zajęcia z agility i treningi posłuszeństwa.

Fałdowane uszy krótkowłosego Golden Retrievera stwarzają doskonałe warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Choroba ta prowadzi do bolesnego usztywnienia stawu łokciowego. Często wykrywa się ją już u szczeniąt w wieku od czterech do dziewięciu miesięcy, a jej przyczyną jest często przekarmianie szczeniąt karmą. Golden Retriever może mieć alergię na żywność i pyłki. Jeśli planujesz adoptować jednego z tych wspaniałych psów, pamiętaj, aby dokładnie przeczytać opis rasy Golden Retriever krótkowłosy i wybrać szczeniaka, który będzie idealny dla Twojego domu.

Retriever z Zatoki Chesapeake

Chesapeake Bay retriever to typ psa należącego do rasy bay retriever. Psy te znane są z szerokich, okrągłych głów. Psy te są często przyjaźnie nastawione do dzieci i innych domowników, co okazują, merdając ogonem. W zależności od temperamentu psa mogą one szczekać lub warczeć, gdy wyczują niebezpieczeństwo. Z tych powodów Chesapeake Bay retrievery są doskonałymi zwierzętami rodzinnymi.

Samice Chesapeake Bay retrieverów są na ogół spokojniejsze i bardziej zrównoważone niż samce. Choć obie płcie są aktywne, samce są bardziej skłonne do agresji. Chesapeake Bay Retriever powinien być socjalizowany, zwłaszcza w celu zapobiegania problemom behawioralnym. Samice są bardziej skłonne do koncentrowania się na zadaniach, dlatego tak ważna jest wczesna socjalizacja. Samice są również bardziej czułe w okresie rui. Oznacza to, że Chesapeake Bay retriever musi mieć stałego towarzysza w postaci człowieka, aby uniknąć problemów behawioralnych.

Chesapeake Bay Retriever to atletyczny, silny pies o szerokiej głowie i szczękach przystosowanych do noszenia dużych ptaków łownych. Jego duże oczy są jasnożółte i osadzone wysoko, a uszy są małe. Ogon jest ciężki i długi u nasady. Ogon jest ciężki i długi u nasady, ma również palce pokryte pajęczynami, co ułatwia pływanie. Ich sierść jest gęsta i pofalowana, co sprawia, że są doskonałymi towarzyszami.

Umaszczenie Chesapeake Bay retrievera jest wynikiem recesywnej mutacji genetycznej

Umaszczenie Chesapeake Bay retrievera jest wynikiem recesywnej mutacji genetycznej. Mutacja ta dotyczy genu feomelaniny, który kontroluje pigmentację sierści psa. Jeśli gen feomelaniny jest bardziej dominujący, sierść psa będzie ciemna i intensywnie zabarwiona. Jeśli gen feomelaniny jest słaby, pies będzie miał jasną sierść lub nie będzie jej miał wcale. Mutacja ta ma różny wpływ na poszczególne rasy.

Sierść Chesapeake Bay Retrievera jest wynikiem recesywnej mutacji genetycznej znanej jako dysplazja ektodermalna. Jej objawami są cienka sierść, delikatna skóra, grube poduszki łap i małe pazury. Choroba pogarsza się z czasem i zwykle pojawia się w wieku trzech miesięcy. Hodowcy muszą bardzo dbać o wczesne wykrywanie objawów, aby choroba nie wpłynęła na jakość życia szczeniąt.

Powtarzająca się mutacja genetyczna powoduje, że sierść zmienia kolor na głęboko rdzawy. Firma OptiGen udoskonaliła test prcd-PRA. Chociaż nie ma wielu psów dotkniętych tą chorobą, ulepszony test powinien umożliwić dokładne oszacowanie liczby dotkniętych nią psów. Rasa ta ma umiarkowany popęd do zdobywania. W związku z tym Chesapeake Bay Retriever może mieć trudności z zaakceptowaniem nowych ludzi lub nieznajomych. Może on gonić nieznane koty lub małe zwierzęta.

Czarna sierść

Opis rasy golden retriever krótkowłosy o czarnym umaszczeniu różni się nieco od opisu zwykłego golden retrievera. Klasyczny golden retriever ma długą, jedwabistą sierść. Rasa ta znana jest również jako odmiana polna. Sierść tej rasy jest nieco krótsza niż u labradora. W identyfikacji tej odmiany pomoże Ci opis rasy golden retrievera krótkowłosego o czarnym umaszczeniu. Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem psa rasy Golden Retriever, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze psa.

Goldeny znane są z niezwykle szybkiego wzrostu. Ich krótka sierść osiąga pełną długość w wieku około jednego roku. Ta rasa retrieverów uważana jest za szczeniaka, ale krótka sierść pozostanie na psie do około półtora roku życia. Jeśli zobaczysz w schronisku lub na rogu ulicy golden retrievera krótkowłosego o czarnym umaszczeniu, prawdopodobnie nie ukończył on jeszcze roku.

Z pewnością cię zainteresuje:   Dla jakich osób Golden retriver będzie odpowiedni?

Czarne umaszczenie u czarnego golden retrievera jest wynikiem działania genów recesywnych. Rasa ta mogła odziedziczyć tę cechę po Golden Retrieverze o płaskim umaszczeniu, a czarne umaszczenie nie jest wynikiem selekcji. Rasa ta mogła zostać wprowadzona do rasy przez hodowcę, który nie zgłosił tego faktu. Oznacza to, że czarne umaszczenie pochodzi z jednego pokolenia wstecz w linii rodowodowej, natomiast szary jest kolorem, który nie jest nawet zbliżony do czarnego.

Spokojna natura

Wbrew nazwie psy tej rasy nie słyną z tego, że szczekają. Jego głos podobny do głosu husky jest cichy, ale jeśli towarzyszy mu szczekanie, pies może cierpieć na jakąś chorobę. Na szczęście golden retrievery nie są z natury głośnymi szczekaczami i można je wyszkolić, aby były ciche. Oto kilka wskazówek dotyczących szkolenia psów tej rasy. Może nie szczekają bez przerwy, ale nie są też znane z nadpobudliwości.

Cicha natura golden retrievera krótkowłosego sprawia, że jest on doskonałym uzupełnieniem rodziny. Ci futrzaści członkowie rodziny są łagodni i spokojni, dzięki czemu będą wspaniałym uzupełnieniem każdego domu. Chociaż czasami zdarza im się szczekać, zazwyczaj nie są na tyle głośne, aby przeszkadzać sąsiadom, dlatego przy wyborze szczeniaka lub dorosłego psa należy wziąć pod uwagę ich nawyki szczekania. Cichość to cecha, której wiele osób pragnie u swojego pupila.

Plusem jest długa, jedwabista sierść krótkowłosego Golden Retrievera. Mogą być bardzo głośne, jeśli są nadpobudliwe lub podekscytowane, ale ich spokojny charakter sprawia, że doskonale nadają się do domów z dziećmi. Są również bardzo lojalne i posłuszne, są bardzo dobrymi psami stróżującymi. Jeśli masz małe dzieci lub starszych członków rodziny, golden retriever krótkowłosy może być idealnym dodatkiem.

Szkolenie z posłuszeństwa

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości swojego psa, szkolenie posłuszeństwa dla golden retrievera krótkowłosego jest koniecznością. Pomoże Ci ono ustalić zasady i oczekiwania wobec psa i Twojego domu. Dzięki niemu Twój golden nauczy się podstawowych komend, a także zaawansowanych komend na poziomie zawodów. Szkolenie posłuszeństwa to doskonały sposób na nawiązanie więzi z goldenem, rozładowanie nadmiaru energii, zapobieganie problemom behawioralnym związanym z nudą i lękiem separacyjnym, a także stymulowanie naturalnych zdolności Twojego goldena.

Psy tej rasy mają silne pragnienie, by zadowolić swojego właściciela. Ponadto psy te uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami. Szkolenie z zakresu posłuszeństwa pomoże Twojemu goldenowi nawiązać więź z Tobą i Twoją rodziną. Bez względu na wiek psa, proste szkolenie posłuszeństwa przyniesie korzyści Tobie i Twojemu pupilowi na długie lata. Raz wyszkolony golden retriever krótkowłosy będzie dobrze wychowanym towarzyszem, który z pewnością sprawi, że będziesz z niego dumny!

Używanie smyczy do szkolenia psa jest świetnym sposobem na rozpoczęcie treningu. Do obroży psa możesz przypiąć smycz o długości sześciu metrów. Smycz nie powinna mieć pętli, aby Twój pies nie mógł się o nią łatwo zaczepić. Gdy pies nauczy się chodzić na piętach, możesz stopniowo zwiększać długość spaceru. Możesz też nagradzać psa za współpracę smakołykami. Jeśli dopiero zaczynasz, może minąć kilka tygodni, zanim zauważysz jakiekolwiek postępy.

Przewidywana długość życia

Golden retrievery mogą żyć nawet do 20 lat, ale istnieją pewne kontrowersje dotyczące długości ich życia. Naukowcy nie do końca rozumieją, dlaczego wielkość psa wpływa na długość jego życia, a dyskusja na ten temat wciąż trwa. Wielu naukowców przedstawiło różne teorie na temat związku między wielkością a długością życia, ale jedno jest pewne: im większy pies, tym krótsza jest jego oczekiwana długość życia. Im dłuższy i cięższy pies, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na choroby związane z wiekiem, takie jak rak.

Chociaż golden retrievery są numerem jeden wśród ras psów, jeśli chodzi o długowieczność, ich średnia długość życia nie jest tak długa, jak w przypadku innych ras. Zazwyczaj żyją one od 10 do 12 lat, podczas gdy psy większych ras żyją od 7 do 10 lat. W rzeczywistości długość życia małego psa jest równa średniej długości życia dorosłego człowieka. Goldeny umierają na raka w około sześćdziesięciu procentach swojego życia, podczas gdy w Europie umiera na niego mniej niż czterdzieści procent.

Długie życie krótkowłosego golden retrievera wynika w dużej mierze z wysokiego poziomu chowu wsobnego, a także z jego dużych rozmiarów. Duże psy są także bardziej podatne na choroby, znane są z nadwagi i otyłości. Mimo że te dwie cechy zwiększają długowieczność psa, to jednak chów wsobny wpływa na długość jego życia. Co więcej, krótszą długość życia psów małych ras można przypisać ich genetyce.

Równie ciekawe: