rana po ugryzieniu psa

Rana po ugryzieniu psa. Co należy zrobić?

Psy to niesamowici towarzysze ludzi, najlepsi przyjaciele i cudowni pupile. Zdarza się jednak, iż nieznane nam czworonogi, które poczuły się zagrożone, reagują agresją w stosunku do człowieka. Wrogość u psów objawia się warczeniem, napiętą sylwetką, uniesionym wysoko ogonem, zjeżoną sierścią, szczerzeniem uzębienia i niestety niejednokrotnie finalnym atakiem. Rana po ugryzieniu psa wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i obserwacji jej procesu gojenia się.

Rana po ugryzieniu przez psa – dlaczego niebezpieczna?

Rana po ugryzieniu psa to uraz, którym należy zająć się jak najszybciej bez względu na to, czy jest ona powierzchowna czy głęboka. Niestety takie uszkodzenia ciała są wyjątkowo podatne na zakażenia. Osoby, które zostały zaatakowane przez psa niejednokrotnie muszą zostać objęte specjalistyczną interwencją medyczną z włączeniem antybiotyków, zaszyciem urazu, zaordynowaniem zastrzyku przeciwtężcowego oraz wielokrotnych iniekcji preparatów przeciw wściekliźnie.

Pierwszymi objawami wystąpienia wścieklizny są:

  • nerwowość,
  • ból głowy,
  • znaczny spadek apetytu,
  • mrowienie w obszarze uszkodzonej partii skóry.

Warto zaznaczyć, iż jest to choroba śmiertelna na ludzi, co czyni ugryzienie przez psa tak niebezpiecznym, wiele zależy w tym wypadku również od rasy psów. Jeżeli podejrzewamy możliwość wystąpienia jej u pacjenta, liczy się każda chwila. W sytuacji, gdy pacjent nie otrzyma specjalistycznej szczepionki może dojść do rozwinięcia się zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego i w efekcie – zgonu. Dlatego niezwykle ważne jest przeprowadzenie wywiadu z właścicielem psa, który w takiej sytuacji winien przedłożyć odpowiednie zaświadczenie o przeprowadzeniu szczepienia zwierzęcia.

Rana po ugryzieniu psa – pierwsza pomoc

Przy doznaniu powierzchownego, lekkiego ugryzienia, przy którym obserwuje się niewielkie krwawienie, należy pozostawić przez moment w takim stanie. Krew wypływająca z rany samoistnie oczyści i usunie ewentualnie wprowadzone nieczystości. Rana po ugryzieniu psa w pierwszej kolejności powinna zostać skrupulatnie oczyszczona. Warto użyć w tym celu bieżącej wody, którą uraz należy przemywać przez kilka do kilkunastu minut. W sytuacji, gdy osoba poszkodowana nie ma możliwości skorzystania z wody bieżącej – należy jak najszybciej użyć zastępczo butelkowanej wody mineralnej. To działanie pozwala zniwelować ryzyko wprowadzenia do rany niebezpiecznych zanieczyszczeń ze śliny i zębów zwierzęcia.

Zalecam dokładne oczyszczenie rany letnią wodą i mydłem, a następnie jej dezynfekcję. Zwracam uwagę na konieczność skonsultowania się z lekarzem, który oceni powagę obrażeń i może zalecić szczepienie przeciwko wściekliźnie, jeśli pies nie jest zaszczepiony.

Artur Misiewicz – ratownikmed.pl

Rana po ugryzieniu psa, z której silnie wypływa jasnoczerwona krew, co trwa powyżej kilku minut – może sugerować uszkodzenie tętnicy. Taki krwotok musi zostać jak najszybciej zatamowany. Do tego celu wykorzystywany jest opatrunek uciskowy, jednak może zdarzyć się, iż nie będzie go pod ręką. W takiej sytuacji należy znaleźć kawałek materiału, rozerwać fragment odzieży lub posłużyć się paskiem. Następnie trzeba natychmiast ucisnąć zranioną kończynę powyżej miejsca ugryzienia.

Z pewnością cię zainteresuje:   Sucha karma dla kota – idealna dieta dla Twojego pupila!

Rana po ugryzieniu psa – jak opatrzyć?

Powierzchowna rana po ugryzieniu psa lub taka, przy której krwotok został skutecznie zatrzymany powinna zostać zdezynfekowana przy użyciu silnego środka odkażającego. Na ranę należy nałożyć następnie jałowy opatrunek, który ma za zadanie maksymalnie zabezpieczyć ranę przed potencjalnym dostaniem się do niej drobnoustrojów chorobotwórczych. Każda osoba, która doznała uszkodzenia ciągłości skóry za sprawą ugryzienia przez psa, powinna skontaktować się z lekarzem specjalistą. Rana dość powierzchowna wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby zaordynuje leki lub skieruje na odpowiednie badania. Jeżeli obszar uszkodzenia jest znaczny, należy niezwłocznie udać się na SOR, gdzie chirurg od razu będzie mógł założyć szwy i podać specjalistyczne zastrzyki przeciw tężcowi i wściekliźnie. Rana po ugryzieniu psa należy do rodzaju urazów, którym towarzyszą często dotkliwe obrzęki, podwyższona temperatura naruszonego obszaru oraz zmiany ropne. Pacjent powinien mieć świadomość, że czas gojenia się uszkodzonej partii ciała może być znacznie wydłużony.

Równie ciekawe: