Jak tresować szczeniaka labradora retriever

Jak tresować szczeniaka labradora retriever

Szczeniaki popełniają błędy – a karanie ich surowymi karami nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego kieruj szczeniakiem, mówiąc stanowczym głosem „Nie!”. Kiedy zrobi coś dobrze, pochwal go. Jeśli nie, stosuj łagodniejsze metody, aby nauczyć szczeniaka właściwego zachowania. O wiele łatwiej będzie mu nauczyć się podstaw, jeśli będziesz to robić od samego początku.

 

Szkolenie na kliker

 

Jeśli chcesz, aby Twój szczeniak rasy Labrador Retriever wykonywał Twoje polecenia, rozważ trening klikerowy. Kliker jest prostym urządzeniem, które pozwala dać szczeniakowi smakołyk za wykonanie jakiejś czynności. Przy pierwszym użyciu tego urządzenia szczeniak nie będzie rozumiał, dlaczego klikasz. Ważne jest, aby przed użyciem klikera poćwiczyć dawanie nagród. Ważne jest, aby klikać tylko wtedy, gdy szczeniak wykonuje określone zachowanie.

 

Pierwszym krokiem w szkoleniu szczeniaka za pomocą klikera jest znalezienie spokojnego miejsca do ćwiczeń. Należy unikać czynników rozpraszających, takich jak telewizory, radia i inne hałasy. Należy również starać się ćwiczyć szczeniaka przed jedzeniem, ponieważ poczuje się bardziej usatysfakcjonowany, jeśli zmusimy go do jedzenia, zanim go nagrodzimy. Należy pamiętać, że szczeniaki labradorów uwielbiają sprawiać przyjemność swoim właścicielom i będą dumne z tego, że są posłuszne, kiedy otrzymają aprobatę.

 

Nagradzanie dobrego zachowania

 

Nagradzanie dobrego zachowania jedzeniem jest jednym z najłatwiejszych sposobów szkolenia szczeniaka. Większość szczeniąt dobrze reaguje na nagrody w postaci jedzenia. Jednak jedzenie nie zadziała jako czynnik wzmacniający, jeśli szczeniak nie jest głodny. Aby zapobiec temu problemowi, należy szkolić szczeniaka przed posiłkami. Pomocne jest również podawanie szczeniakowi smakołyków przed posiłkami. Po szkoleniu nagradzaj szczeniaka jedzeniem, kiedy chcesz, żeby zjadł.

 

Jedzenie jest klasyczną nagrodą za dobre zachowanie psa. Ma ono wrodzoną wartość biologiczną dla psa i łatwo jest je podawać jako smakołyk. Wykorzystywanie jedzenia do nagradzania dobrego zachowania jest również korzystne, ponieważ wykazano, że poprawia ono zachowania społeczne psa w stosunku do jego właściciela. Może to również pomóc w budowaniu silnej więzi z psem.

 

Przestań reagować werbalnie na złe zachowanie

 

Jeśli chcesz, aby Twój pies nauczył się zachowywać, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że psy nie rozumieją komunikacji werbalnej, dlatego bardzo ważne jest, aby przestać reagować werbalnie na złe zachowanie. Zamiast tego skup się na wykorzystaniu pamięci skojarzeniowej, czyli zdolności zwierząt do przywoływania określonych okoliczności i skojarzeń. Pomyśl o tym, jak psy przypominają sobie pewne miejsca, w których ukryły kości, lub wydarzenia ze swojej przeszłości.

 

Nie karz swojego labradora krzykiem, biciem lub stosowaniem kar fizycznych. Takie metody budzą nieufność, która może zepsuć Twoje relacje ze szczeniakiem. Niektórzy właściciele labradorów popełniają błąd stosując niewłaściwe metody karania, co może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast karać szczeniaka, skup się na szkoleniu z zakresu podstawowego posłuszeństwa. Labradory można wyszkolić w zakresie dobrego wychowania, ale jeśli będziesz reagował słownie na ich złe zachowanie, szczeniak może pomyśleć, że to Twoja wina.

Z pewnością cię zainteresuje:   Kanadyjski Golden retriver

 

Szkolenie w klatce

 

Jeśli masz szczeniaka rasy labrador retriever, szkolenie w klatce jest ważnym elementem rutyny szkoleniowej Twojego psa. Motywacją do wchodzenia i wychodzenia z klatki będą smakołyki. Klatka jest miejscem, w którym Twój szczeniak najprawdopodobniej będzie miał wypadki, więc wykorzystaj ten czas na ustalenie rutyny i nagradzaj psa, kiedy wchodzi do klatki i z niej wychodzi.

 

Aby rozpocząć szkolenie szczeniaka w klatce, umieść ją w kuchni lub w pokoju rodzinnym, w którym dużo się dzieje. Unikaj umieszczania klatki w pomieszczeniu z jasnym światłem lub bezpośrednim ogrzewaniem. Szczenięta labradorów często rozrywają wypchane posłania, dlatego należy zacząć od posłań, które nie ulegają łatwo zniszczeniu. Pierwsze kilka miesięcy jest kluczowe w ustaleniu tej rutyny. Jeżeli nie możesz zostawić szczeniaka w klatce na dłużej niż kilka godzin dziennie, zacznij od krótszych sesji.

 

Uwaga fizyczna

 

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zapewnić swojemu szczeniakowi, jest poświęcenie mu dużej ilości uwagi fizycznej. Labki są bardzo energicznymi psami, które potrzebują dużo ruchu i stymulacji umysłowej, aby pozostać zdrowe i szczęśliwe. Uwielbiają aportować, chodzić na spacery i pływać, przez co mogą być uważane za nadpobudliwe. Jednak poświęcając im odpowiednią uwagę i prowadząc szkolenie, można odwrócić ich energię od destrukcyjnego żucia. W tym artykule omówimy najlepsze sposoby poświęcania szczeniakowi uwagi fizycznej, której potrzebuje, aby być szczęśliwym.

 

Szczeniaki często podskakują z podekscytowania i chcą się do Ciebie zbliżyć. Aby uniknąć ryzyka zrobienia krzywdy szczeniakowi, nie reaguj słownie i nie rób gwałtownych kroków do tyłu, kiedy szczeniak podskakuje. Zamiast tego zrób wielką awanturę, gdy szczeniak stanie w pozycji pionowej z wszystkimi czterema łapami na podłodze. W ten sposób szczeniak nauczy się, że stojąc, zyskuje więcej uwagi. Gdy szczeniak nauczy się wstawać na komendę, możesz nauczyć go komendy „siad”.

 

Szkolenie w zakresie załatwiania się na nocnik

 

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić podczas nauki czystości szczeniaka rasy Labrador Retrieved jest stworzenie kontrolowanego środowiska. Ważne jest, abyś nadzorował szczeniaka przez cały czas i trzymał smycz wokół jego talii przez cały czas, abyś mógł zwracać uwagę na oznaki wypadku podczas nauki załatwiania się na nocnik. Upewnij się, że używasz miękkiej obroży treningowej z miękką smyczą, abyś mógł uważać na szczeniaka i zapewnić pozytywny rezultat.

 

Kolejną ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas nauki czystości u labka, jest wielkość rasy. Większe rasy są zazwyczaj łatwiejsze w nauce czystości niż małe. Jednak w przypadku mniejszych ras potrzeba więcej czasu na naukę czystości. Naukowcy uważają, że dzieje się tak dlatego, że mniejsze psy mogą mieć mniejsze pęcherze lub wyższy metabolizm. Ponadto mniejsze rasy mogą być trudniejsze w nauce czystości niż rasy duże.

Równie ciekawe: