Opieka nad szczeniakami Golden retrivera

Opieka nad szczeniakami Golden retrivera

Jeśli zdecydowałeś się na szczeniaka rasy Golden Retriever, zapewne masz pytania dotyczące prawidłowego żywienia i pielęgnacji. Na szczęście istnieje kilka prostych wskazówek, o których warto pamiętać przy opiece nad tą wspaniałą rasą. Czytaj dalej, aby poznać ich podstawy. Opieka nad szczeniętami rasy Golden Retriever obejmuje regularne wizyty u weterynarza, co najmniej raz na pół roku, a raz w roku pełne badania kontrolne. Nie powinieneś czekać z wizytą u weterynarza, aż Twój Golden zachoruje; regularne wizyty pozwolą lekarzowi zapoznać się z psem i wcześnie wykryć ewentualne problemy.

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z klubtoyterriera.pl

Opieka nad szczeniakiem rasy Golden Retriever

W przeciwieństwie do innych psów, Golden Retrievery są dość towarzyskie i potrzebują uwagi i czułości ze strony człowieka. Będą siedzieć przy Twoich nogach, łapać Cię i ogólnie potrzebują towarzystwa innych ludzi, aby być szczęśliwym. Ten czuły pies jest często nazywany psem na rzepy. Ze względu na ich ogromną potrzebę towarzystwa człowieka, nigdy nie powinny być pozostawiane same na dłuższy czas. Zbyt długie pozostawienie go w samotności może wywołać u niego depresję.

Powinieneś zapewnić swojemu golden retrieverowi dużo ruchu. Potrzebują one co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie, w tym spacerów i dodatkowej zabawy. Powinien mieć również zapewnioną dużą ilość stymulacji umysłowej. Dzięki temu będą pobudzone psychicznie i szczęśliwe. Goldeny uwielbiają gry, ćwiczenia i inne formy stymulacji umysłowej. Zapewniając im te zajęcia, Twój Golden Retriever będzie zdrowy i szczęśliwy. Ponadto, gdy będą miały wystarczająco dużo ruchu, będą bardziej czujne i będą się dobrze zachowywać.

Prawidłowe karmienie

Prawidłowe żywienie szczeniąt Golden Retrievera jest niezwykle ważne, ponieważ żołądki tych psów są małe w młodym wieku, ale szybko się powiększają. Młode szczenięta potrzebują tylko około 1,5 filiżanki karmy dziennie, podczas gdy starsze mogą potrzebować od trzech do czterech filiżanek. Ilość karmy, jakiej potrzebuje szczeniak, zależy od wielkości, wieku i poziomu energii danej rasy. Przed podjęciem decyzji o ilości karmy, jaką należy podawać szczeniakowi rasy Golden Retriever, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Bardzo ważna jest zawartość białka w karmie, którą podajesz swojemu szczeniakowi rasy Golden. Jeśli karma jest zrobiona z mięsa, może być toksyczna dla Twojego zwierzęcia. Najlepiej jest podawać szczeniakowi gotowaną wołowinę lub białe kawałki kurczaka. Pamiętaj, aby usunąć z posiłku resztki karmy. Zapobiegnie to przypadkowemu spożyciu przez psa gotowanych przypraw. Jeśli nie jesteś pewien, czytaj uważnie etykiety.

Szczotkowanie

Jako właściciel psa wiesz, jak ważne jest szczotkowanie jego zębów. Pomoże to nie tylko utrzymać je w zdrowiu, ale także zapobiegnie problemom stomatologicznym. Zadanie to wymaga odrobiny cierpliwości i pasty do zębów dla psów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć. Pamiętaj też, że zawsze możesz poprosić o pomoc swojego lekarza weterynarii. Jeśli Twojemu psu nie podoba się pomysł kąpieli, umyj mu zęby w domu!

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas szczotkowania zębów szczeniaka, jest rozpoczęcie od głowy i szczotkowanie w dół, aż do łap. Nie zapomnij również wyszczotkować boków i podwozia. Nie spiesz się, jeśli sierść jest zmatowiona. Staraj się delikatnie szczotkować zmatowiałą sierść. Być może będziesz chciał trzymać zmatowiałe miejsce wyżej niż resztę sierści. Szczotkując szczeniaka, pamiętaj, żeby nie szarpać sierści. Jeśli sierść jest zmatowiona, zacznij od góry i powoli przesuwaj się w dół.

Z pewnością cię zainteresuje:   Wykorzystanie Golden retrivera w dogoterapii

Pielęgnacja

Podczas pielęgnacji szczeniaka rasy Golden Retriever należy przestrzegać kilku prostych zasad. Na początku należy delikatnie pocierać palcem wzdłuż dziąseł. Niektóre psy mogą opierać się tej czynności, jeśli nie są do niej przyzwyczajone, ale należy próbować dalej. Strzyżenie pokazowe jest lepsze do celów wystawowych i wymaga więcej szczegółów niż zwykłe strzyżenie. Należy zwracać uwagę na łapy i ich kształt, a także na paznokcie, aby pies nie dostał infekcji.

Szczotka z grabi pomoże usunąć podszerstek i wyprostować podwójną sierść. Możesz również użyć nożyczek o tępych krawędziach, aby przeciąć grubą matę. Upewnij się jednak, że Twój golden jest suchy, ponieważ gruba, podwójna sierść zwiększa ryzyko poparzeń słonecznych i problemów z temperaturą. Jeśli masz psa rasy Golden, powinieneś potraktować to jako inwestycję w jego zdrowie.

Zabawki

Dla figlarnych szczeniaków idealna jest zabawka, która piszczy i chrząka. Miękka pluszowa piłka posiada również wbudowaną linkę, dzięki czemu Twój golden może jej używać jako zabawki do przeciągania i aportowania. A nawet posiada piszczałkę! Ta pełna zabawy zabawka jest ulubioną zabawką właścicieli szczeniąt rasy Golden Retriever. Oto kilka najlepszych opcji.

Chociaż golden retrievery są łagodne dla swoich zabawek, niektóre mogą bawić się nimi w destrukcyjny sposób, dlatego ostrożnie wybieraj wytrzymałe zabawki. Ponadto należy wybierać zabawki dla szczeniąt o małych rozmiarach, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie zadławieniem. Należy również pamiętać o tym, że niektóre szczeniaki lubią zabawki wykonane z miękkiego pluszu, podczas gdy inne wolą puzzle i zabawki pluszowe. Niezależnie od tego, co wybierzesz, golden retrievery potrzebują urozmaicenia i czasu na zabawę.

Problemy zdrowotne

Wśród wielu problemów zdrowotnych szczeniąt rasy Golden Retriever znajduje się dysplazja stawów biodrowych. Choroba ta powoduje, że staw kulisty jest zbyt duży w stosunku do panewki i nie jest prawidłowo ukształtowany, co powoduje dyskomfort i ból. Szczenięta dotknięte dysplazją stawów biodrowych mogą być trudne do zdiagnozowania w młodym wieku, ponieważ mają tendencję do ukrywania bólu i dyskomfortu. W ciężkich przypadkach szczenię może nawet nie być w stanie chodzić.

Innym problemem zdrowotnym są alergie skórne. Te zaburzenia skórne mogą być wywołane czynnikami środowiskowymi, a nawet alergią pokarmową. Pies może nadmiernie swędzieć, a nawet gubić sierść. Należy udać się do lekarza weterynarii, gdy tylko zauważy się jakikolwiek guzek na ciele szczeniaka. Zaleca się skorzystanie z pomocy weterynarza w celu ustalenia, czy jest to choroba. Niektóre rodzaje alergii można łatwo leczyć. Regularne kąpiele mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień skóry i alergii. Niedoczynność tarczycy może również powodować utratę wagi, obniżenie poziomu energii oraz zmiany w sierści i skórze psa.

Równie ciekawe: