ryż dla psa

Ryż dla psa – czy to dobry pomysł?

Faktem jest, że psy to mięsożercy, jednak warto postawić także na produkty pochodzenia roślinnego. Właściciele czworonogów zastanawiają się, czy pies może jeść ryż. Warzywa, owoce i ryż są cennymi składnikami posiłków naszego pupila i pozwalają ułożyć zbilansowaną dietę. Istotne jest to, że psy  mogą jeść ryż, jednak warto mieć na uwadze jego ilość i odpowiednie przetworzenie. Jak ugotować ryż dla psa? O czym warto pamiętać?

Ryż w diecie psa

Ułożenie zbilansowanego menu dla psa jest łatwiejsze wtedy, gdy postawimy na warzywa, owoce i zboża w diecie psa. Musimy jednak pamiętać o znajomości potrzeb pupila, które są różnorodne. Zależą między innymi od masy ciała, rasy i preferencji zwierzaka. Każdy właściciel psa powinien wiedzieć o tym, że ryż jest wartościowym elementem karmy. Dostarcza dużą ilość dobrze przyswajalnych węglowodanów. Co ciekawe, te składniki nie zawsze miały znaczenie w diecie czworonoga. W drodze ewolucji zwierzaki przystosowały się jednak do metabolizowania roślinnych substancji. Aktualnie organizm psa może wykorzystywać węglowodany jako źródło łatwo strawnej energii. Jakie zalety ma ryż dla psa? Najważniejsze korzyści to:

  • ryż pełni funkcję regulatora pracy przewodu pokarmowego,
  • ryż dostarcza psu węglowodanów, które są źródłem energii,
  • ryż w połączeniu z pokarmem pochodzenia zwierzęcego i warzywami stanowi pełnowartościową karmę dla psa. 

Ryż dla psa – o czym warto wiedzieć?

Jak ugotować ryż na sypko dla psa? Ugotowanie ryżu wygląda tak samo, jak w przypadku diety człowieka. Najczęściej paczkę ryżu gotujemy w wodzie przez około 10-15 minut. Pamiętajmy o tym, że psy z powodzeniem jedzą także produkty roślinne i zboża. Nie bez znaczenia jest przyswajalność takich pokarmów. Niezwykle wartościowym i zdrowym zbożem jest właśnie ryż dla psa. Okazuje się, że to zdrowy produkt, który warto wdrożyć w menu dla pupila. Psy mogą trawić ryż, dlatego produkt jest dla nich bezpieczny. W tym produkcie znajduje się błonnik, który ma dobry wpływ na perystaltykę jelit. Ponadto, ryż jest cennym źródłem mikroelementów i witamin (żelazo, magnez, cynk, wapń, witaminy z grupy B, miedź, fosfor). Spore znaczenie ma też lekkostrawność ryżu. Ryż zazwyczaj może być spożywany przez szczenięta i psy z wrażliwym układem pokarmowym. Jak widać, ryż dla psa może dać wiele korzyści w codziennej diecie naszego pupila. 

Z pewnością cię zainteresuje:   Jaka będzie najlepsza obroża dla Golden retrivera?

Jak wybrać ryż dla psa?

Pies może jeść ryż, przy czym opiekunowie powinni dobierać karmy zbilansowane. Powinny one posiadać w składzie ryż dobrej jakości i odpowiednio przetworzony. Dzięki temu zyskujemy pewność, że ryż jest źródłem witamin i mikroelementów. Ryż dla psa jest dobrym uzupełnieniem diety, jednakże nie powinien być podstawowym daniem. Jaki ryż dla czworonoga wybrać? Na rynku znajdziemy różnorodne karmy, które mają w składzie ryż brązowy lub biały. Każda z tych propozycji ma liczne zalety. Wybór karmy trzeba uwarunkować stanem zdrowia psa. Brązowy ryż jest mniej przetworzony i zawiera więcej aktywnych związków. Dostarcza w menu psa dużą ilość błonnika, minerałów i witamin. Jeśli chodzi o wartości odżywcze, ryż brązowy jest zdrowy dla psa, jednakże mniej strawny od białego ryżu. Z kolei biały ryż cechuje się lekkostrawnością. Jest odpowiedni dla szczeniaków i zwierząt z wrażliwym układem trawiennym. 

Zwierzęta bardzo często lubią karmę z dodatkiem ryżu. Czy każdy pupil może jeść ryż? Zazwyczaj tak – nawet szczeniaki skorzystają z tego produktu. Bardzo często ryż dla psa jest składnikiem pełnoporcjowych karm dla psów młodych, gdyż jest lekkostrawny. Raczej rzadko dochodzi do alergii u psa. Niepokojącymi objawami alergii na ryż mogą być: biegunka u psa, wymioty, miejscowa utrata sierści lub podrażnienia skóry. W takiej sytuacji warto odwiedzić weterynarza i sprawdzić, czy pies nie ma uczulenia na konkretne składniki pokarmowe. Jak ugotować ryż dla psa? To bardzo łatwe zadanie, z którym każdy opiekun czworonoga sobie poradzi. 

Równie ciekawe: